Przerwa wielkanocna

Wielkanoc przypada w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca. Termin Wielkanocy jest ruchomy, ponieważ związany jest z fazami księżyca. Astronomiczna wiosna rozpoczyna się 20 marca (kalendarzowa 21 marca) i od tego dnia wyczekuje się wiosennej pełni księżyca, a zaraz po niej pierwszej niedzieli.

Wynika to z tradycyjnej podanej w Biblii „dacie“ śmierci Jezusa. Otóż było to w piątek, trzy dni przed żydowskim świętem Paschy. Dzień ten zaznaczamy w kalendarzu jako Wielki Piątek i w niektórych krajach, np. w Niemczech, jest również dniem wolnym od pracy.

Sęk w tym, że święto Paschy obchodziło się w czasie „pierwszej wiosennej pełni Księżyca“. Co to może oznaczać? Ano różne dni – zależnie w jakiej fazie jest Księżyc w pierwszym kalendarzowym dniu wiosny.

To właśnie z przełożenia dat z żydowskiego kalendarza na astronomiczny księżycowy wzięły się ruchome daty, w których obchodzimy Wielkanoc. Z kolei data narodzin Jezusa jest określona w tradycji chrześcijańskiej na „osiem dni przed kalendami styczniowymi“, co jest odniesieniem do konkretnej (nie ruchomej) daty.

Wydarzenie zostało zakończone.

Data

mar 28 2024 - kwi 02 2024
Expired!

Czas

All Day
Kategoria
Przejdź do góry