„Cudze chwalicie, swego nie znacie…”
To hasło przyświecało wycieczce edukacyjnej klasy 2B do brzeskiego ratusza. Często bowiem zdarza się, że mieszkańcy naszego miasta nie zdają sobie sprawy, jakiej wysokiej klasy zabytkiem, jest ratusz.
Uczniowie dowiedzieli się mnóstwa ciekawych rzeczy o historii zabytku, m.in. o jego średniowiecznym wyglądzie, odbudowie po pożarze z 1569 roku, nadaniu mu renesansowej formy. Poznali„sgraffito”, czyli technikę dekoracyjną malarstwa ściennego, szczególnie popularną w epoce renesansu. Sgraffitto ozdabia wieżę ratuszową oraz narożne wieże będące klatkami schodowymi.
Zwiedzili także wnętrza. W Sali Stropowej, gdzie odbywają się sesje Rady Miejskiej i wydarzenia kulturalne, podziwiali modrzewiowy sufit z roku 1646. Największe wrażenie wywarła na nich Sala Rady z oryginalnymi barokowymi szafami, heraldyczną rzeźbą pruskiego orła, balustradą z puttami i stołem, przy którym obradowała dawniej rada miasta. Na wypełniającym praktycznie całe sklepienie Sali Rady plafonie szukali cnót walczących ze złem. Na zabytkowym globusie odszukali Śląsk i nazwy innych prowincji Prus. W wieży ratuszowej obejrzeli przedmioty, które znaleziono w kapsułach czasu z 1798 i 1822 roku: monety (najcenniejszą jest dukat „trzech braci” z 1658 r.), medale, talerz, partyturę, gęsie pióra oraz pergaminowy XVI wieczny dokument. W najstarszej części wieży podziwiali „wilkomy”, czyli puchary brzeskich cechów i ich pieczęcie. Na zakończenie zwiedzania wpisali się do księgi pamiątkowej.
Uczestnicy wycieczki zgodnie stwierdzili, że „Dom Rady” z wielu powodów jest niezwykły. Ratusz to nie tylko oryginalnie zachowany renesansowym gmach. Ale to dzieło sztuki o skali ponadregionalnej, którego klimat potrafi przenieść w czasie.
Organizatorem wycieczki był pan Łukasz Milewski.