Kraków w ramach programu edukacja w terenie

Dnia 12 kwietnia 2024 r. przedstawiciele szkół średnich powiatu brzeskiego wraz z opiekunami odwiedzili Kraków i tam uczestniczyli w żywej lekcji historii. Z inicjatywy szefa brzeskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej pana Ireneusz Seligi młodzież wzięła udział w programie edukacja w terenie.
W Muzeum Armii Krajowej im. Emila Fieldorfa „Nila” poznała historię okresu okupacji i czasów powojennych Polski. Tam uczniowie zobaczyli broń czasów wojny, umundurowanie żołnierzy Wojska Polskiego, zapiski, wspomnienia, dokumenty i przedmioty osobiste żołnierzy, działaczy Polskiego Państwa Podziemnego, listy wysyłane z więzienia, z obozów przymusowej pracy do rodziny. Zgromadzone zbiory i sposób przekazu wywarł na wszystkich ogromne wrażenie. Tragiczna historia naszych przodków wzruszyła wiele osób. W Krakowie uczniowie również poznali zabytki architektury średniowiecznej np. Kościół Mariacki, Bramę Floriańską, Barbakan oraz architekturę renesansową np. zamek na Wawelu, Sukiennice a także na Rynku kamieniczki z różnych epok. Wraz z uczniami w programie edukacyjnym uczestniczyli działacze brzeskiego koła Światowego Związku Żołnierzy AK.
Całe przedsięwzięcie sfinansował Starosta powiatu brzeskiego pan Jacek Monkiewicz. Serdecznie dziękujemy panu Staroście Jackowi Monkiewiczowi i panu Ireneuszowi Selidze za zorganizowanie i sfinansowanie programu edukacji historycznej w terenie upamiętniającej bohaterstwo i patriotyzm naszych przodków.
Uczestnicy programu