Wilczym tropem

7 marca 2023 r.  uczniowie szkół podstawowych i średnich powiatu brzeskiego uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych. Okazją do tego było spotkanie na IX edycji konkursu pn „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Naszej Wolności” . Bohaterami tegorocznego konkursu byli: żołnierze z oddziału „Bartka” oraz Inka Siedzikówna , Witold Pilecki, Łukasz Franczak. Pamiętając o ofiarnej postawie  polskich żołnierzy drugiej konspiracji wspominamy ich dla uczczenia pamięci. Żołnierze ci prześladowani przez  władze powojennej Polski żyli „prawem wilka”. Byli tropieni, ścigani i prześladowani za swoje poglądy polityczne i działalność.

Potyczki konkursowe przygotowali uczniowie z II LO w Brzegu wraz nauczycielką panią Małgorzatą Baranowską i Panią Mają Borgulą – Janicką.  Konkurs został objęty Patronatem Starosty powiatu pana Jacka Monkiewicza . Sponsorami uroczystości byli: IPN Wrocław, Starostwo Powiatowe w Brzegu, Nadleśnictwo w Brzegu, Wojskowe Centrum Rekrutacji w Brzegu, WCEO w Warszawie.

Rywalizacja uczniów na konkursie w kategorii szkół podstawowych była dość wyrównana. Największą wiedzę posiadała drużyna z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 w Brzegu, drugie miejsce zajęli uczniowie z PSP nr 3  a trzecie uczniowie ze szkoły PSP nr 6 w Brzegu. W kategorii szkół ponadpodstawowych pierwsze miejsce otrzymali uczniowie z I LO w Brzegu, drugie miejsce ZSP w Grodkowie  a trzecie uczniowie z II LO w Brzegu. W tym roku przewodniczącym  Jury konkursu był  Wiktor Krzewicki (redaktor Radia Opole, historyk) .

Wszystkim uczniom i ich nauczycielom serdecznie gratulujemy i życzymy wielu sukcesów. Naszym miłym Gościom serdecznie dziękujemy za obecność w tak ważnych dla nas wydarzeniach. Jury za wnikliwą ocenę A naszym uczniom – organizatorom z II LO – dziękujemy za przygotowanie uroczystości i wpisanie się w tegoroczne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych mającego na celu także rozwijanie świadomości narodowej młodego pokolenia Polaków. Małgorzata Baranowska