XXIII Zjazd Klubu Herbertowskich Szkół

Przedstawiciele naszej szkoły, zrzeszonej od 2001 roku w Klubie Herbertowskich Szkół, uczestniczyli w XXIII zjeździe, który w tym roku został zorganizowany we Wrocławiu przez Szkołę Podstawową nr 66 obchodzącą uroczysty jubileusz XX- lecia przyjęcia za swojego patrona Zbigniewa Herberta. Z tej okazji nasze liceum przekazało na ręce pani dyrektor szkoły gratulacje i życzenia.

Delegacje złożone z dyrektorów, nauczycieli i uczniów z kilkunastu szkół z różnych stron Polski uczestniczyły w bogatym programie tegorocznego zjazdu. Uroczystości rozpoczęły się mszą święta z udziałem pocztów sztandarowych szkół, odprawioną w kościele p.w. NMP Matki Pocieszenia we Wrocławiu. Wśród znamienitych gości powitanych w progach szkoły przez dyrektor Szkoły Podstawowej nr 66 panią Lucynę Półrolniczak znaleźli się: przewodniczący Rady Głównej Klubu Herbertowskich Szkół pan Wojciech Kalicki, pan Rafał Żebrowski – siostrzeniec poety Zbigniewa Herberta, przedstawiciele uczelni wrocławskich, Fundacji im. Zbigniewa Herberta i wielu innych. Ponadto spotkanie zaszczycił swoją obecnością profesor Jan Miodek, który w charakterystycznym dla siebie zajmującym stylu wygłosił wykład o źródłach imion Zbigniew i Herbert oraz o stylu języka korespondencji rodziny Herbertów.

W czasie uroczystości przewodniczący kapituły Klubu Herbertowskich Szkół pan Wojciech Kalicki z upoważnienia ministra edukacji i nauki wręczył Medale Komisji Narodowej nauczycielom szkół herbertowskich wyróżnionym za osiągnięcia edukacyjne. W gronie nagrodzonych w tym roku jest pani Marta Mazurkiewicz.

Do spotkania uczestników zjazdu dołączył prezydent Wrocławia pan Jacek Sutryk, który w asyście gości odsłonił rzeźbę Cogitka – kolejnego wrocławskiego krasnala – tym razem upamiętniającego patrona szkoły we Wrocławiu. Piękną oprawę artystyczną przygotowali uczniowie szkoły, łącząc słowo Zbigniewa Herberta z muzyką. W programie trzydniowego zjazdu znalazły się jeszcze inne atrakcje, m.in.: zwiedzanie Wrocławia i poznawanie jego ciekawostek, piękny wieczorny pokaz Fontanny Multimedialnej nawiązujący do patrona szkół Herberta, zwiedzanie ZOO, Muzeum Pana Tadeusza, wystawa w Ossolineum, spektakl teatralny. Wszystkie szkoły stowarzyszone w Klubie Herbertowskich Szkół czekają na przyszłoroczne obchody 100-lecia urodzin swojego patrona. Zachęcamy naszych uczniów do zagłębiania się w świat poetyckiej wyobraźni Zbigniewa Herberta i szukania tam wartości dla siebie.