Żołnierze Wyklęci – konkurs historyczno-patriotyczny

Wilczym tropem

„Wilk jest może słabszy od lwa czy tygrysa ale jak dotąd nie widziałem wilka występującego w cyrku”. Te słowa stały się mottem tegorocznego  konkursu „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Naszej Wolności”. VIII edycja konkursu zgromadziła 1 marca 2022 r. młodzież szkół podstawowych i średnich powiatu brzeskiego w II LO w Brzegu. Bohaterami tegorocznej edycji konkursu byli min. żołnierze z oddziału „Bartka”.

Pamiętając o ofiarnej postawie  polskich żołnierzy drugiej konspiracji wspominamy ich dla uczczenia pamięci. Żołnierze ci prześladowani przez komunistyczne władze Polski powojennej żyli „prawem wilka”, byli tropieni, ścigani i prześladowani za swoje poglądy polityczne i działalność.

Rywalizacja uczniów na konkursie w kategorii szkół podstawowych była dość wyrównana. Największą wiedzę posiadała drużyna z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 6 w Brzegu, drugie miejsce zajęli uczniowie z Gminnego Zespołu Szkół w Skarbimierzu a trzecie uczniowie ze szkoły PSP nr 1w Brzegu. W kategorii szkół ponadpodstawowych pierwsze miejsce otrzymali uczniowie z II LO w Brzegu, drugie miejsce ZSE w Brzegu a trzecie uczniowie z ZSB. W tym roku w Jury konkursu  pracowali: przewodniczący Wiktor Krzewicki (redaktor Radia Opole, historyk) oraz  por. Mariusz Blicharz i  por. Paweł Romek.

Wydarzenie objął patronatem Starosta Powiatu Brzeskiego – Pan Jacek Monkiewicz, który ufundował wszystkim zwycięzcom nagrody. Wojskowa Komenda Uzupełnień oraz Stowarzyszenie Odra – Niemen i Nadleśnictwo Brzeg  również przewidzieli nagrody dla uczestników konkursu. Gościom oraz fundatorom nagród pragniemy serdecznie podziękować za wsparcie w organizowaniu uroczystości i rozwój idei patriotyzmu wśród młodego pokolenia Polaków.

Naszym miłym Gościom serdecznie dziękujemy za obecność w tak ważnych dla nas wydarzeniach. Jury za wnikliwą ocenę. Wszystkim uczniom i ich nauczycielom serdecznie gratulujemy i życzymy wielu sukcesów. A naszym uczniom – organizatorom z II LO – dziękujemy za zorganizowanie uroczystości i wpisanie się w tegoroczne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych na naszej Ziemi Brzeskiej.

Małgorzata Baranowska